Polyfázový spánek: je efektivnější spát ve fázích?

Možná jste již slyšeli o polyfázickém spánku, který by se mohl nazývat také vícefázový spánek. Jeho podstatou je, že jeden dlouhý úsek spánku během noci se rozdělí na několik kratších, což může ušetřit několik hodin času denně. Je to ale tak jednoduché? Jak takový spánek správně praktikovat a jak zjistit, zda je pro vás vhodný?

Polyfázický spánek od útlého dětství

Polyfázický spánek kdysi používal každý z nás. Jako novorozenci jsme spali až 18 hodin denně, přičemž spánek byl rozdělen do několika pravidelných intervalů. Později jsme jako kojenci spali ve třech fázích – kromě hlavního nočního spánku jsme spali také ráno a odpoledne. S nástupem do školky zmizela možnost ranního spánku, takže jsme spali jen v noci a odpoledne. Později jsme přestali praktikovat i odpolední spánek, hlavně když jsme začali chodit do školy.

Vědci nesouhlasí

Takže jsme byli přinuceni přizpůsobit se společnosti, ve které se považuje za normální spát přibližně 8 hodin denně. Je to ale opravdu normální a pro naše tělo a mozek to nejlepší Využíváme takto skutečně svou energii a čas naplno? Koneckonců i v oblasti výživy neustále slyšíme ze všech stran, že bychom si měli rozdělit denní příjem živin a energie do 5 menších porcí jídla během dne – pravděpodobně nikdo neobhajuje, abychom jedli pouze jednu velkou porci jídla denně.

Zdá se, že v této oblasti zatím nebyl proveden dostatečný vědecký výzkum, takže názory vědců se různí: Někteří tvrdí, že potřebujeme 7-8 hodin nočního spánku, zatímco jiní se přiklánějí k výhodám polyfázového spánku. Prý je pro nás přirozená, jak můžeme vidět na příkladu výše zmíněných dětí, a díky ní se naše těla mohou regenerovat efektivněji a v kratším čase. Na druhou stranu s sebou přináší i řadu nevýhod a rizik, o kterých si povíme níže.

Není pro každého

Existuje několik způsobů, jak tento druh spánku praktikovat. Všechny však vyžadují velkou disciplínu a pravidelnost – fáze spánku by měly být vždy ve stejnou hodinu během dne, jinak se váš biorytmus určí a o slovo se přihlásí únava. Kromě toho se musíte naučit rychle usínat a pak v určený čas vstávat.

Polyfázický spánek a jeho rizika a přínosy zatím nebyly dostatečně vědecky prozkoumány, proto je třeba zvážit, zda se do takového experimentu pustit. Existují zdravotní omezení, při kterých by se polyfázový spánek raději neměl zkoušet. Jak se říká, je lepší problémům předcházet než je řešit. Určitě není na škodu poradit se s lékařem, který zná váš zdravotní stav. Důležité je také počítat s aklimatizační fází, protože se snažíme tělo přizpůsobit zcela jinému režimu, než na jaký bylo dosud zvyklé. Může se dostavit únava, podrážděnost nebo neschopnost soustředit se.

Bifázový spánek: ve dvou fázích

Pro člověka, který je zvyklý na klasický monofázový (jednofázový) spánek během noci, je nejjednodušší přejít na bifázový neboli dvoufázový spánek. Jeho podstatou je jeden dlouhý noční spánek a jeden krátký denní spánek. Noční spánek je zkrácen o jeden spánkový cyklus v délce 1,5 hodiny. V praxi to znamená, že pokud například spíte 7,5 hodiny v noci, zkrátíte tuto dobu na 6 hodin; pokud spíte 9 hodin, zkrátíte ji na 7,5 hodiny. Odpolední spánek si rozvrhněte tak, aby byl zhruba uprostřed dne – v době, kdy jste vzhůru. Mělo by to být 20 až 30 minut, nikdy ne více, abyste neupadli do hlubokého spánku. Ušetříte tak hodinu času denně.

Možná sami spíte dvoufázově nebo znáte někoho ve svém okolí, kdo to dělá, jen jste ještě neznali název. Je běžná zejména u starších lidí, kteří mají výrazně sníženou schopnost spát delší dobu během noci. Proto jim více vyhovuje dopřát si kratší denní spánek.

Polyfázický spánek: 4 nebo 6 fází

Náročnějším režimem je čtyřfázový spánek. Může mít dvě varianty: první je noční spánek zkrácený na pouhé 3 hodiny, kdy se během dne spí třikrát po 20 minutách. V druhém případě se delší noční spánek zcela vynechá a spí se čtyřikrát denně po 30 minutách v šestihodinových intervalech. Již nyní můžeme hovořit o značné časové úspoře: spíte pouze 4 nebo 2 hodiny.

Podobný druh čtyřfázového spánku je šestifázový spánek. Rozdíl je pouze v počtu fází. Spí až šestkrát denně, každé 4 hodiny 20-30 minut. To je celkem 2-3 hodiny spánku.

Připadá vám to přitažené za vlasy, nebo naopak jako velká úspora času? Lidé, kteří polyfázový spánek sami vyzkoušeli, se většinou dělí na dvě skupiny: buď se cítili velmi unavení, jejich mozek byl „vypnutý“ a po krátké době to vzdali, nebo se jim naopak líbila zvýšená hladina energie a čas ušetřený na jiné aktivity. Každopádně spaní na etapy nebude pro každého z nás to pravé.

Podívejte se na další články ze světa matrací a zdravého spánku! 🙂

Pro zobrazení knížek, napište co hledáte