Když matrace doslouží: víte, kdy je čas vyměnit ji za novou?

Jaká je naše matrace, takový je náš den. Tímto chceme s nadsázkou poukázat na to, jak nesmírně důležité je mít správně vybranou a neopotřebovanou matraci. Nevíte, v jakém stavu je vaše auto? V tomto blogu si posvítíme na to, co vám napoví, a poradíme vám, na jaká kritéria se zaměřit při výběru nové matrace.

Jak se cítíte, když se probudíte

Nikdo z nás se nechce ráno cítit unavený, mrzutý nebo se potýkat s bolestmi zad. Pokud tyto problémy zatím pociťujete jen krátce nebo občas, nemusí jít o nic vážného. Všichni občas prožijeme bezesnou noc. Ranní bolest zad nebo jiných částí těla, pokud nemáte zdravotní potíže, může být způsobena například nevhodnou polohou těla během spánku. Jiné je to v případě, že se s těmito problémy setkáváte dlouhodobě. Tehdy je čas zamyslet se nad tím, v jakém stavu je vaše matrace a zda vyhovuje vašim potřebám.

Vyberte si matraci na míru

Naše tělesné proporce, hmotnost, věk, pohlaví a také případné zdravotní potíže či omezení by měly sloužit jako kompas při určování kritérií pro vhodnou matraci. Obecně platí, že muži a osoby s vyšší hmotností by měli mít tvrdší matraci, zatímco u žen a osob v nižší váhové kategorii je tomu naopak. Měli byste se také zamyslet nad tím, v jaké poloze nejčastěji spíte: pokud na zádech nebo na břiše, zvolte tvrdší model, a pokud na boku, bude vhodnější měkčí typ. Děti potřebují pro zdravý růst a správný vývoj tvrdší matraci se střední tuhostí. Naopak seniorům budou více vyhovovat měkčí a pružnější matrace.

Specifickými typy matrací jsou ortopedické a zdravotní matrace. Je důležité znát mezi nimi rozdíl. ortopedická matrace poskytuje oporu celému pohybovému aparátu a ideální rozložení hmotnosti. zdravotní matrace je vhodná pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko a pro alergiky. Před nákupem se informujte u výrobce, zda má certifikáty pro své výrobky, které by měly svědčit o jejich kvalitě.

Topper jako alternativa

Možná zjistíte, že vaše matrace je relativně nová a neopotřebovaná, ale její vlastnosti vám nevyhovují. Například při nákupu jedné velké matrace pro manželskou postel může být problém v tom, že každý z partnerů potřebuje jinou úroveň tvrdosti matrace.Ideálním řešením může být topper. Používá se ke změně tvrdosti matrace nebo k renovaci staré matrace. Topper je levným řešením a jeho výhodou je také hygienická ochrana matrace.

Životní cyklus matrace

Každá matrace má po zakoupení určité vlastnosti:má určitou tvrdost, poskytuje určitou úroveň opory a přizpůsobivosti pro naše pohodlí. Může být ortopedická, s antibakteriální nebo antialergickou úpravou atd. Jenže s přibývajícími lety spánku na ní tyto vlastnosti postupně ztrácí a přestává být potřebnou oporou pro naši páteř a zbytek těla. Kromě toho jsou důležitá také hygienická hlediska. Po několika letech je v matraci spousta prachu, bakterií, roztočů, odumřelé kůže a potu.

Možná si myslíte, že vaše současná matrace ještě není příliš opotřebovaná, dobře se vám na ní spí a není třeba ji měnit. Pravdou však je, že po 5 až 8 letech pravidelného používání je čas na její výměnu.

Pokud jste díky tomuto článku zjistili, že vaše matrace je na odchodu do důchodu a potřebujete novou, nezoufejte a udělejte to co nejdříve. Tato investice do vašeho zdraví a lepší kvality života se vám několikanásobně vrátí. Koneckonců, jak řekl německý filozof Arthur Schopenhauer: „Zdraví není všechno, ale bez zdraví je všechno nic.“

Uvažujete o koupi nové matrace? Prelistujte si naše katalógy matracov Benab!

Pro zobrazení knížek, napište co hledáte