Kupujete novou postel? Tady je, na co byste měli myslet

Pokud se chystáte koupit novou postel, jistě víte, že to není malá investice. Proto je důležité věnovat čas výběru takové, se kterou budete spokojeni a která vám bude dobře sloužit po mnoho let. Poradíme vám, jak se zorientovat v nepřeberném množství modelů, které jsou v současné době na trhu, a jak vybrat to správné lůžko podle vašich potřeb a preferencí. Pojďme tedy na to.

1. Cena postele

Začneme možná trochu netradičním kritériem. Jenže často je to rozpočet, který je nám nejprve jasný, a podle něj se musíme řídit. Pokud hledáte něco levného, nejjednodušším řešením je zakoupit rám postele a do něj namontovat vhodnou matraci a kvalitní matraci. Nemusíte se obávat, že by cena byla na úkor kvality nebo designu – v současné době je nabídka postelí tak široká, že není problém sáhnout po výhodné nabídce i v nižších cenových relacích.

2. Design postele

Jistě už víte, pro koho novou postel kupujete a kde bude umístěna. Podle toho byste měli zvolit design postele. Nejběžnějšími typy konstrukcí jsou klasické jednolůžka a dvoulůžka.  Zejména v dětských pokojích jsou oblíbené patrové postele, kde jsou dvě lůžka nad sebou, nebo palandy, kde je postel „nahoře“ a pod ní je prostor například pro psací stůl, a to díky prostorově úspornému provedení. Dalším řešením pro dětské pokoje nebo pokoje pro hosty je postel s přistýlkou. Klasické jednolůžko má ve spodní části místo úložného prostoru přistýlku, která se vysouvá a slouží k příležitostnému spaní.

3. Velikost postele

Při spaní bychom měli mít dostatek prostoru a pohodlí. Pro výpočet minimální délky postele použijte jednoduchý vzorec: k její výšce připočtěte 20-25 cm. V případě manželské postele by se rozměry měly vypočítat podle vyššího partnera. Standardní délka lůžka je 200 cm, ale to nemusí být pro vyšší osoby dostačující. Šířka postele je obvykle 90 cm u jednolůžka a 160 nebo 180 cm u manželské postele. Kromě toho zde najdete i řadu atypických rozměrů: 110-120 cm široké jednolůžko pro větší pohodlí, 140 cm jako manželské jednolůžko nebo menší manželská postel, 200 cm a více pro extra velké manželské lůžko. Pokud máte v domě nebo bytě dostatek místa, určitě si dopřejte větší rozměry postele pro maximální pohodlí. Uvidíte, že se to vyplatí!

4. Výška postele

Kromě délky a šířky postele existuje ještě třetí rozměr, a to výška postele nebo lůžka. Upozorňujeme, že tím nemyslíme celkovou výšku postele včetně čela, jak obvykle uvádějí výrobci. Proto se neváhejte zeptat na výšku postele. Standardní výška je 40-50 cm, u dětských postelí kolem 40 cm. Doporučená minimální výška postele je 25 cm (bez čela). V této výšce jsme chráněni před chladem od podlahy a nedýcháme rozvířený prach. Někteří lidé se cítí lépe v nízké posteli, ale mějte na paměti, že se z ní hůře vstává (musíte se zvednout z podnoží) a může být nepraktická pro stlaní postele a výměnu prádla. Naopak vysoké lůžko (cca 60 cm) umožňuje velmi snadné vstávání – můžete z něj vstát s téměř rovnýma nohama. Je proto vhodný pro starší osoby a osoby, které mají problémy s klouby. Výšku postele lze ovlivnit také výběrem matrace a polohovatelného roštu.

5. Materiály postele

Masiv, dřevotříska, kov nebo čalounění? Materiál, ze kterého je postel vyrobena, je také jednou z důležitých vlastností. Kterou z nich si vyberete, záleží především na vašem rozpočtu a vkusu. Řiďte se stylem a barvami, které již máte v ložnici, aby postel do ní hezky zapadla a dotvářela harmonický celek. Doufáme, že jsme vám pomohli zorientovat se v různých kritériích a vybrat si postel, která je pro vás ideální. Vybírejte s rozvahou a nebojte se zeptat výrobce nebo prodejce na vše, co vás zajímá. Vždyť jak říkala legendární česká herečka a komička Helena Růžičková: „I kdyby měl člověk deset domů a tři sta postelí, spát může vždy jen v jedné.“

Chcete k nové posteli matraci nebo rošt? Prohlédněte si naše katalogy matrací Benab!

Pro zobrazení knížek, napište co hledáte