5 tipů, díky kterým dosáhnete zdravého spánku.

spánok benab

Asi každý by se ráno chtěl cítit čerstvý a plný energie. Ale realita je mnohdy jiná: mnozí z nás se probouzejí unavení, dolámaní a bez nálady. Máte pocit, že vás zachrání pouze ranní káva, bez které sotva rozlepíte oči? Zkuste změnit strategii a vyzkoušejte 5 ověřených tipů, díky kterým zlepšíte kvalitu svého spánku. A většinu z nich můžete vyzkoušet okamžitě.

1. Vytvořte si večerní rituál

Jste-li celý den v jednom kolotoči a večer stejně vystresovaně padáte do postele, je čas popřemýšlet nad změnou. Stačí jednoduchá činnost, kterou máte rádi a dokáže vás v krátké době uklidnit. Čtěte, meditujte, zacvičte si jemné cvičení vhodné před spaním. Promluvte si s osobou, která je vašemu srdci blízká nebo si dopřejte horkou koupel.

2. Uklidňující bylinky

Existuje mnoho způsobů, jak uklidnit naše tělo i mysl po náročném dni. Zapalte si svíčku nebo zkuste aromaterapii s oblíbenou vůní. Vhodnými jsou například levandule a heřmánek. Relaxačně působí také popíjení bylinkového čaje. Osvědčenými pomocníky jsou kromě zmíněné levandule a heřmánku i meduňka, kozlík či máta.

3. Večerní výdech i pro tělo

Náš organismus se večer potřebuje uklidnit a ztišit. Proto se doporučuje zkonzumovat poslední jídlo dne minimálně 2 hodiny před tím, než se ukládáme do postele. Za tuto dobu by náš trávicí trakt měl stihnout potravu zpracovat a připravit se na odpočinek. Poslední šálek kávy či zeleného čaje byste si kvůli kofeinu měli dopřát 4 až 5 hodin před spaním. A alespoň během poslední hodiny si odpusťte kouření a vypněte televizi, notebook či mobil. Modré světlo, které z nich vyzařuje, totiž snižuje produkci hormonu spánku, melatoninu.

4. Podle ročního období

Nyní si posvítíme na výběr vhodné přikrývky. Měl by odrážet roční období, tedy klima v místnosti. V létě vám postačí lehká prodyšná přikrývka, případně během tropických nocí jen bavlněná prostěradlo, v zimě se zachumlejte do hrubší přikrývky s náplní udržující teplo. Polštář volte antialergický s vhodnou náplní a tvrdostí. Máte-li problém s páteří, zvolte speciální ortopedický polštář. No a nesmíme zapomenout ani na ložní prádlo – to by mělo být z přírodních a prodyšných materiálů.

5. Správně zvolená a kvalitní matrace

Vaše matrace s vámi prožije přibližně třetinu života. No a zbylé dvě třetiny, během kterých bdíte, jsou do velké míry ovlivněny právě tím, jak jste si v noci odpočinuli. Díky správně zvolené matraci, která splňuje vaše potřeby, se budete cítit jako na obláčku. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou tvrdost matrace a materiály, ze kterých je vyroben. Pokud vás ráno bolí páteř nebo se cítíte dolámaní, zřejmě nastal čas poohlédnout se po nové kvalitní matraci. Totéž platí v případě, že si ten současný už „odžil“ své. Životnost matrace záleží na tom, o jaký typ matrace jde, nakolik ji využíváte a jak o ni pečujete. Obecně se doporučuje matraci vyměnit za novou po 5 až 8 letech.

Doufáme, že jsme vás inspirovali na cestě za zdravějším a kvalitnějším spánkem a vyzkoušíte některé z našich doporučení. Pokud máte vlastní vychytávky a rady, jak se vyspat do růžova, podělte se s námi o ně v komentáři pod tímto článkem.

A na závěr máme pro vás ještě jeden citát k zamyšlení od řeckého filozofa Hérakleita: „Bdící mají jeden a tentýž společný svět, ve spánku se však každý vrací do svého vlastního.“

Mrkněte se i na další články ze světa matrací a zdravého spánku! 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobné články

Pro zobrazení knížek, napište co hledáte