Odpolední šlofík – ano nebo ne?

Někdy v noci špatně spíme a přes den nám chybí energie, jindy se cítíme slabí odpoledne. Je to přirozené – první polovina dne je za námi, druhá nás teprve čeká a uprostřed dne potřebujeme načerpat síly. Je však krátké zdřímnutí opravdu prospěšné?

Ušetřete kalorie: Spánek místo sladkostí

Pokud se odpoledne začnete v práci cítit unavení, není to lenost, ale přirozené potřeby našeho těla. Koneckonců to souvisí i s naším biorytmem: zhruba osm hodin po ranním probuzení si tělo žádá odpočinek. Místo toho, abyste sáhli po něčem sladkém nebo dalším šálku kávy, zdřímněte si. Výzkum Kalifornské univerzity ukázal, že lidé, kteří si odpoledne zdřímli, dosáhli mnohem lepších výsledků při cvičebních testech ve srovnání s těmi, kteří si krátce odpoledne nezdřímli.

Přínosy získané v minutách

Příště, až se budete cítit na dně, zkuste obětovat pár minut pro osvěžujícího šlofíka. Výmluva, že nemáte čas, neobstojí – stačí opravdu jen chvilka, abyste si obnovili paměť, soustředění a schopnosti učit se. Zvýšíte tak svou produktivitu a efektivitu, takže investice se opravdu vyplatí. Odpolední šlofíčky znaly i některé významné osobnosti, jako například Napoleon, Albert Einstein a Winston Churchill. V současné době stále více firem umožňuje svým zaměstnancům zdřímnout si, protože si uvědomují jeho nesporné výhody.

Krátký nebo dlouhý spánek?

Jak dlouho by měl spánek trvat, závisí na tom, jak moc si potřebujete odpočinout. Samozřejmě musíte také respektovat své tělo a jeho biorytmus. Obecně se doporučuje 10-20 minut odpoledního spánku. Tato doba je ideální pro osvěžení mysli a načerpání nové energie. Spánek nemá čas se prohloubit, takže po probuzení se budete cítit čilí a můžete se hned vrátit k práci. Pozor na spánek, který trvá 30 minut. Může způsobit ospalost po probuzení, k jejímuž překonání budete potřebovat další půlhodinu. Pokud se připravujete na důležitý test a potřebujete projít spoustu látky, vězte, že 60 minut spánku je skvělým pomocníkem pro posílení paměti. Stejně jako při 30minutovém zdřímnutí však po něm můžete pociťovat dočasnou únavu.

90minutové zdřímnutí neboli jeden spánkový cyklus vám částečně vynahradí nedostatek spánku v noci. Takový odpočinek poskytuje zlepšení kreativity, emoční a procedurální paměti, které potřebujeme například k tomu, abychom se naučili jezdit na kole. Měli byste se probudit na konci spánkového cyklu, což vám přinese pocit svěžesti a odpočinku. Delší zdřímnutí se nedoporučuje – důsledkem by mohla být nespavost v noci.

Ideální čas na zdřímnutí

Nejvíce „rozlámaní“ jsme obvykle, když se vrátíme do kanceláře po dobrém obědě. Spánek bezprostředně po obědě by však mohl narušit naše trávení, proto se vyplatí chvíli počkat. Ideální čas na siestu je mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne. Na konci pracovního dne ještě stihnete dokončit všechny úkoly a navíc budete dostatečně unavení, abyste se před večerním spaním dobře vyspali. Určitě si nezdřímněte později, abyste si nenarušili spánkový režim. A co dělat, když nemáte možnost si ani na chvíli zdřímnout? Pokud je to možné, najděte si pohodlnou polohu, zavřete oči a alespoň na několik minut si odpočiňte. Pusťte si oblíbenou hudbu nebo myslete na něco příjemného. Doufáme, že jsme vás přesvědčili, že pravidelný odpolední spánek je prospěšný pro vaše zdraví a výkonnost. Během několika minut vám dodá energii, když se vám začnou zavírat oči nad prací. Přesto nepodceňujte kvalitní spánek, který nelze ničím nahradit.

Podívejte se na další články ze světa matrací a zdravého spánku! 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobné články

Pro zobrazení knížek, napište co hledáte